Zaawansowane zamienianie (LibreOffice)

Użytkowanie edytora dokumentów

Zaawansowane zamienianie (LibreOffice)

Postprzez Phoe » Pn cze 19, 2017 4:58 pm

Chciałam zapytać, czy jest jakaś możliwość, żeby Libra wyszukiwała określone miejsce (na przykład początek / koniec akapitu) i tam wstawiała / usuwała dodatkowy akapit lub lub jakiś fragment tekstu (np. tag html). Podobnie z wyszukiwaniem danego formatu (np. pochylenia) i wstawianie fragmentu tekstu przed / po tym pochyleniu. Robiłam takie rzeczy bez problemu w MS Word, ale w Librze zdaje się, że tego nie ma (chyba że źle patrzę). Jeśli nie ma możliwości w Librze, to czy jakiś inny open source'owy program osługujący to? Jest mi to niezbędne do codziennej pracy.
Libre Office na Windows 7
Phoe

Re: Zaawansowane zamienianie (LibreOffice)

Postprzez Astur » Pn cze 19, 2017 7:02 pm

Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale jest coś takiego:

Obrazek
Najpierw klikasz na [1], aby otworzyć inne opcje, a potem na [2], aby włączyć wyrażenia regularne. W Pomocy znajdziesz listę wyrażeń regularnych, których można użyć do wyszukiwania elementów tekstu.
LibreOffice Still

Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Astur

Postprzez Phoe » Pn cze 19, 2017 9:14 pm

Bardzo dziękuję. Nie miałam pojęcia, że tak to tutaj działa. Natrafiłam jednak na pewien problem: ^ nie pozwala mi wyszukać samego początku akapitu, muszę dać ^. co oznacza pierwszą literę akapitu, ale nie o to mi przecież chodzi. Znak $ już wyszukuje mi bez problemu koniec akapitu, jednak w obu przypadkach mogę jedynie zamienić akapit na coś innego. Nie mogę dodać, nie usuwając akapitu. W MS Word robiłam to, powtarzając odpowiednie znaki w "zamień na", a więc przykładowo zamieniało mi akapit na to, co chcę, plus akapit. Tutaj to nie działa, bo traktuje wyrażenia nieregularne jak normalny tekst :( Jest na to sposób?
Phoe

Postprzez Astur » Pn cze 19, 2017 9:27 pm

Możesz tak jakoś precyzyjniej napisać co chcesz na co wymienić?
LibreOffice Still

Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Astur

Postprzez Phoe » Pn cze 19, 2017 9:35 pm

Głównie zależy mi na możliwości dowolnego dodawania akapitu do akapitu. Na przykład coś takiego:
Pierwszy akapit z jakimś tekstem
Drugi akapit z jakimś tekstem

na:

A także dodawanie tagów html w odpowiednich miejscach. Na przykład:

na:
<p>Pierwszy akapit z jakimś tekstem</p>
<p>Drugi akapit z jakimś tekstem</p>
Phoe

Postprzez Astur » Pn cze 19, 2017 10:08 pm

Phoe napisał(a):Głównie zależy mi na możliwości dowolnego dodawania akapitu do akapitu. Na przykład coś takiego:

na:

Po uruchomieniu Wyrażeń regularnych, w polu "Znajdź" wprowadź ^Drugi a w polu "Zamień" \n&. Jeżeli chcesz dodać puste akapity przed wszystkimi akapitami, to zamiast wyrażenia Drugi użyj . (kropka).
A także dodawanie tagów html w odpowiednich miejscach. Na przykład:

na:
<p>Pierwszy akapit z jakimś tekstem</p>
<p>Drugi akapit z jakimś tekstem</p>
  1. Wstawienie na początku akapitu: w polu "Znajdź" wprowadź ^. a w polu "Zamień" <p>&.
  2. Wstawienie na końcu akapitu: w polu "Znajdź" wprowadź .$ a w polu "Zamień" &</p>
Dodanie tagów będzie dotyczyć wszystkich akapitów. Jeżeli chcesz dodać je tylko do konkretnych akapitów, musisz określić pierwszy i ostatni łańcuch znaków, po którym akapit będzie identyfikowany. Wyrażenia regularne są oczywiście dozwolone.
LibreOffice Still

Astur

Powrót do Writer